آبشار آجری (برج مسکونی پندا در تل آویو)

پندا تصاویری از برج مسکونی پیشنهادی خود در تل آویو را منتشر کرده است که نمایش‌دهنده آرک‌های آجری و تراس‌های آبشار مانند، و تحت تأثیر دوران باوهاوس شهر و اهمیت شهر قدیمی آن قرار دارد. طرح پیشنهادی ۳۸۰ فوت (۱۱۶ متری) ارتفاع دارد و شامل آپارتمان‌های یک تا چهار اتاق خوابه و چندین پنت هاوس دوبلکس است.

برای طرح پیشنهادی، پندا «برج تمام شیشه‌ای» را به دلیل ملاحظات فرم و مصالح پاسخ‌گو به آب و هوای مدیترانه‌ای آفتابی تل آویو، رد کرد.

طرح ۱۹۰.۰۰۰ فوت مربعی (۱۷.۵۰۰ متر مربع) توسط آرک‌های آبشار مانند آن محدود شده است، که نمایانگر ریشه های تاریخی «پناهگاه» در معماری و نقش سنتی آن به عنوان «نشانه استقبال» در ورودی ساختمان‌ها و شهرها است. تراس‌های لایه‌ای، و طرح‌بندی ریتمیک این ساختار طاقی، باعث خلق نمایی متعادل بین گشودگی‌ها و پناهگاه‌هاست.

۱۸ طبقه آپارتمانها با تراس احاطه شده‌اند که هم بعنوان سایه‌انداز در برابر نور مستقیم خورشید عمل می‌کنند و هم دسترسی به فضای باز را برای هر اتاق میسر می‌سازند. شکل‌بندی ساختمان دو نوع متمایز از تراس را ایجاب می‌کند: تراس‌های مسقف که در مقابل نور مستقیم خورشید محفوظ هستند و تراس‌های سر باز که برای گسترش فضای سبز در آن ایده‌آلند. ویژگی اصلی تراس‌ها و نمای ساختمان این است که حریم خصوصی در داخل و خارج ساختمان دارای یک تعادل بی‌نظیر است. با وجود اینکه تراس‌ها از بیرون قابل مشاهده است، اما همسایه‌ها نمی‌توانند تراس دیگران را مشاهده کنند. این مورد در مورد فضای خانه هم صدق می‌کند و هیچ‌گونه دیدی از بیرون به داخل برج وجود ندارد.

کریس پرشت، موسس شرکت پندا می‌گوید: «ما بیشتر به گذشته و چگونگی ساختمان‌سازی نسل قبلی در مناطق مدیترانه نگاه کردیم. طراحی در یک  اقلیم گرم محدود به حداکثرسازی نماهای شیشه‌ای و اجرای تهویه مطبوع نیست، بلکه درباره آفرینش طرحی است که از یکسو چشم‌اندازهایی ارائه می‌دهد، اما از سوی دیگر گشودگی‌ها را به سمت نور مستقیم خورشید به حداقل می‌رساند. قوس بیانی از این رویکرد است و ظرفیت ساختاری ساختمان‌ها و عملکرد انرژی را در همان زمان بهبود می‌بخشد».

برج در یک سیستم مدولار طراحی شده است، که اجازه می‌دهد تا با استفاده از ساختارهای پیش‌ساخته در ساخت، هزینه‌های تعمیر و نگهداری پایین‌تر باشد. هندسه ساختمان به شدت تحت تأثیر باوهاس قرار گرفته است؛ با تاکید بر گشودگی، وضوح و عقلانیت در زبان طراحی قوس‌ها و خطوط.

تیپولوژی پلان طبقات:

پلان تیپ طبقات ‌B/ تفکیک واحدها

پلان تیپ طبقات A/ تفکیک واحدها

 

منبع: www.archdaily.com، مترجم: نگارنده

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *