برج بانک چین در هنگ کنگ

احتمالا یکی از متمایزترین ساختمان‌های هنگ کنگ و یکی از شاهکارهای معماری جهان، توسط آی. ام. پی به عنوان یک معمار چینی‌الاصل آمریکایی برای برج بانک چین واقع در مرکز خط آسمان این شهر طراحی شده است. در طبقه همکف، برج از سمت خیابان عقب نشسته تا با خلق فضایی مناسب و راحت، دعوت‌کننده عابرین پیاده بوده و در عین حال مانع از تراکم شهری باشد. بدین ترتیب ایده طبقه نرم و ایجاد مقیاس انسانی برای ساختمان محقق گردیده است. برج توسط تفرجگاه‌های وسیع و گسترده محاصره شده و قرارگیری آن در بستر باغ‌هایی با نهرهایی خنک، مانع از نفوذ سر و صدای ناشی از ترافیک اطراف گردیده است. ساختمان مجهز به ۴۶ آسانسور و دو سری پله برقی می‌باشد و به واسطه عرشه نظرگاه طبقه ۴۳‌ام آن، که چشم‌انداز‌های منحصر به فردی از هسته مرکزی شهر دارد، شناخته شده است.

قسمت زیرین بنا، بخش‌های مختلف بانک چین را در خود جای می‌دهد و بخش فوقانی به شرکت‌های دیگر اجاره داده شده است. این دو بخش به وسیله یک سرسرا در طبقه هفدهم از یکدیگر مجزا می‌شوند، جایی که در آن یک رستوران در زیر قسمت مثلثی شکل شیشه ای قرار دارد و قطعه نخست از حجم برج به انتهای خود می‌رسد.

طراحان از شکل گیاه بامبو، به عنوان سمبلی از قدرت، رشد و پیشرفت الهام گرفته‌اند. برج از ۴ شفت عمودی تشکیل شده است که با پلان مربعی به اضلاع ۵۲ متر پدید می‌آید، و یک چهارم جرم آن به طور یکنواخت در ارتفاع کاهش می‌یابد، تا یک منشور مثلثی شکل باقی بماند.

سازه ساختمان توسط پنج ستون فولادی (با مقطع ۳ مترمربع) در گوشه‌های ساختمان و تیرهای قطری که وزن ساختمان را به این پنج ستون انتقال می‌دهند، پشتیبانی می‌شود. این سیستم سازه نوآورانه کامپوزیت نه تنها در برابر بادهای با سرعت بالا مقاومت می‌کند، بلکه در زمان ساخت و مواد نیز صرفه‌جویی قابل توجهی می‌کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *