بهترین ساختمان‌های بلند جهان و برندگان جوایز ساختمان بلند CTBUH در سال ۲۰۱۸

شورای ساختمان‌های بلند و زیستگاه‌ شهری، برندگان شانزدهمین دوره جایزه ساختمان بلند CTBUH را از بیش از ۴۸ فینالیست در ۲۸ کشور، بهترین ساختمان‌ها از چهار منطقه آمریکا، آسیا و استرالیا، اروپا، خاورمیانه و آفریقا – همراه با دریافت‌کنندگان جایزه زیستگاه شهری، جایزه نوآوری، جایزه ساخت و ساز و جایزه ۱۰ ساله معرفی نموده‌اند. از میان همه فینالیست‌ها، CTBUH از Oasia Hotel Downtown به عنوان بهترین ساختمان بلند در سراسر جهان به طراحی WOHA تقدیر نموده است.

برج‌ها توسط پنلی از معماران شرکت‌های مشهور و معتبر دنیا انتخاب و در مورد همه جنبه‌های کارایی‌شان مورد قضاوت قرار گرفتند؛ با نگاه ویژه به «برخورداری از سهم فوق‌العاده در پیشرفت ساختمان‌های بلند و زیستگاه‌ شهری و دستیابی به پایداری در مرتفع ترین و عریض‌ترین طبقات».

لیست کامل برندگان در زیر شرح داده شده است:

بهترین ساختمان بلند جهان:  Oasia Hotel Downtown

oasia hotel downtown

«این پروژه تنها به دلیل ترکیب ۶۰ طبقه از دیوارهای سبز در امتداد بیرونی برنده نشد، بلکه تعهد قابل توجه آن به فضای جمعی در این انتخاب بسیار موثر بوده است. این برج بیش از ۴۰ درصد حجم خود را به تراس های باز عمومی در آسمان اختصاص داده است».

 • آنتونی وود، مدیر اجرایی و جوایز CTBUH

بهترین ساختمان بلند امریکا: American Copper Buildings

American Copper Buildings

«از ویژگی‌های مورد علاقه ما در این پروژه پل آسمانی بود. هنگام طراحی استخر، ما می‌خواستیم که ساکنان بتوانند از یک آسمان‌خراش به طرف دیگری، ۳۰۰ فوت در هوا شنا کنند. با توجه به تمرکز ساختمان بر روی پایداری و قابلیت انعطاف پذیری، ساختمان مس آمریکا (American Copper Buildings)، می‌تواند ایده جدیدی را درباره چگونگی زندگی شهری در خط ساحلی ایجاد کند».

 • گرگ پسکوارلی مدیر معماری شرکت SHoP

بهترین ساختمان بلند خاورمیانه و افریقا: Zeitz MOCAA

Zeitz / MOCAA

«فراخوانهای زیادی برای تخریب سازه اصلی وجود داشت و هیچ تعجبی ندارد که چرا این ملک ارزشمند است و ریسک ساختن چیز جدیدی بجای آن بسیار بالاست. اما پاسخ من به این بود، چرا شما این کار را می‌کنید؟ این ترکیبی از قدیمی و جدید بود که ما را به پروژه متصل می‌کرد؛ وجود چندین لایه از تاریخ. ما نمی‌خواستیم که این لوح سنگی را پاک کنیم، و چگونه مطمئن باشیم چیزی را که جایگزین آن می‌کنیم، این قدرت بسیار بالا را دارد»؟

 • مارک نوبل، مدیر توسعه، اسکله ویکتوریا و آلفرد

جایزه زیستگاه شهری­: طرح جامع مرکز تجارت جهانی / استودیو دانیل لیبسکیند

The Word Trade Center Masterplan

«شما می‌توانید برخی ساختمان‌ها را بشکنید، اما شما نمی‌توانید روح ما را شکست بدهید. در اصل، این الهام بخش اصلی طرح جامع مرکز تجارت جهانی بود. مهمترین جنبه یادبود این است که برای همه به عنوان یک فضای عمومی کاملا باز است. اگر چه هدف حملات ۱۱ سپتامبر تهدید ما بود، ما صرفاً به دنبال تامین امنیت در آن نبودیم؛ ما آن را باز و آزاد می‌خواستیم».

 • کارلا اسویکراث، همکار در استودیو دانیل لیبسکیند

جایزه نوآوری: MULTI / ThyssenKrupp

MULTI / ThyssenKrupp

«با توجه به پیشرفت سریع تکنولوژی، چه کسی می‌داند که ساختمان‌های ۱۰ سال آینده چگونه خواهند بود؟ شهرها در حال تغییر هستند و ما باید انعطاف لازم برای انطباق را پیدا کنیم. MULTI مانند ادغام یک قطار و یک آسانسور با استفاده از تکنولوژی موتور خطی است. از نظر فرکانس و مسیر، ما می‌توانیم معادل بزرگراه‌ها و خیابان‌های شهری را در شفت یک آسانسور ایجاد کنیم».

 • مایکل سزارز، مدیر عامل شرکت ThyssenKrupp

جایزه ساخت: EY Centre / fjmt

EY Centre / fjmt

«نمای ساختمان با استفاده چرخشی از چوب ویژه شده است. پیش از مرکز EY، هرگز یک نمای حفره بسته (Closed Cavity Façade) در یک ساختمان مرتفع مورد استفاده قرار نگرفته بود. ما می‌خواستیم که تصور مجددی از ارتفاع تجاری به عنوان یک شکل هنری داشته باشیم. بهترین چیز در مورد پروژه حس مکان آن است؛ چشم انداز باید از مصالح طبیعی که در این مورد چوب و سنگ بودند، استفاده می‌کرد، ، تا دعوت‌کنندگی بیشتری داشته باشد».

 • جیسون ویوسه، مدیر کل، مدیریت طراحی و ساخت و ساز

*نمای حفره بسته: یک نمای دو پوسته است که حفره بین پوسته داخلی و خارجی به طور کامل مهر و موم شده است.

جایزه ۱۰ ساله- برنده ۲۰۰۷:  New York Times Tower / Renzo Piano Building Workshop, FXFOWLE

New York Times Tower

«ما خواهان ساختمانی بودیم که فرهنگ ما و دید ما به جامعه را تغییر بدهد. در آن زمان کارمندان ما در ساختمان‌های مختلف پراکنده بودند، اما ما می‌خواستیم تا بخش مدیریت را به کارکنانمان نزدیک‌تر کنیم. به عنوان یک سازمان رسانه‌ای جهانی، باز بودن و شفافیت اصول هدایت ما بود».

 • تری هیز، معاون ارشد نیویورک تایمز

جایزه ۱۰ ساله- برنده ۲۰۰۷: Shanghai World Financial Center / KPF

Shanghai World Financial Center

«هنگامی که ما این طرح را در سال ۱۹۹۴ شروع کردیم، این ساختمان بلندترین ساختمان جهان بود. ما در مورد کیفیت نمادین ساختمان تمرکز زیادی کردیم؛ هم در جامعه خود، هم به عنوان یک سمبل جهانی از اقتصاد جهانی نوظهور چین. با رشد خط آسمان شانگهای، هدف و نقش این ساختمان، ساختن یک تثبیت‌کننده شهری در افق شهر بود؛ یک نقطه کانونی که پذیرای فعالیت‌های شهر است».

 • ویلیام پدرسن، سرپرست کون پدرسن فاکس

منابع:

www.archdaily.com

tallinnovation2018.com

josef-gartner.permasteelisagroup.com

* تصویر شاخص: Oasia Hotel Downtown

مطالب مرتبط

2 دیدگاه‌

 1. hamid گفت:

  با سلام
  غور کردن در سایت شما و توجه به پُست هایی که با آن سایت خود را بروز می نمایید، حس خوبِ مطالعه مطالب ارزشمندی که برای تهیه و جمع آوری آن زحمت فراوانی کشیده می شود را به بنده می دهد. امیدوارم همچنان خستگی ناپذیر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *